Masa solna to idealna zabawa dla całej rodziny, ale może służyć nie tylko do zabawy. Można z niej formatować różne przedmioty ozdobne jak np. figurki czy ramki itp. Możliwości są właściwie nieograniczone, a koszt samej masy bardzo mały. Jest kilka przepisów na wykonanie masy solnej, w zależności do czego chcemy jej użyć. Zawsze jednak będzie się ona składać z wody, mąki i soli.
Masa solna idealna do zabawy z dziećmi powstanie z wymieszania składników w proporcjach:
– 1 szklanka mąki,
– 1 szklanka soli
– 1/3 szklanki wody.
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać wsypując mąkę i sól do miski a następnie stopniowo dodając wody. Po zmieszaniu składników należy dokładnie wygnieść. Po skończonej zabawie uformowane przedmioty pozostawiamy do wyschnięcia lub wstawiamy do rozgrzanego do 75-100° C piekarnika na ok. 60-80 minut. Im niższa temperatura „pieczenia” tym mniejsze ryzyko popękania przedmiotów.
Do wyrobu małych dokładnych elementów otrzymamy z wymieszania:
– 1 szklanki mąki
– 100g mąki ziemniaczanej
– szklanki soli
– 150ml wody.
Aby otrzymać masę solną przeznaczoną do wyrobu dużych modeli musimy wymieszać:
– 1 szklankę mąki,
– 2 szklanki soli,
– 125 ml wody
Poniżej znajduje się przepis na masę solną przeznaczoną do wyrobu płytek lub kafli:
– 200g mąki
– 400g soli
– 2 łyżki kleju do tapet
– 125 ml wody
Przepis na elastyczną masę solną (wyroby, które schną na powietrzu):
– szklanka mąki,
– szklanka soli,
– 125 ml wody
– 2 łyżki rozpuszczonego wcześniej kleju do tapet
Po zaschnięciu lub wypieczeniu przedmiotów można je ozdobić farbkami akrylowymi, dzięki czemu mogą później służyć jako ozdoba pokoju. Masę można również barwić używając do tego naturalnych produktów np. kakao, cynamonu, kurkumy czy papryki. Podczas wykonywania modeli można też użyć różnych „narzędzi” do ozdabiania jak nożyczki, patyczki, grzebienie, nożyki czy wyciskacz do czosnku (bardzo dobrze nadaje się do tworzenia „włosów”). Innym sposobem na udekorowanie wyrobów jest oprószenie jego powierzchni „kruszonką”. Można też uzyskać fantazyjną fakturę powierzchni poprzez odciśnięcie na niej np. monety, koronki lub kawałka starej firany lub po wysuszeniu posmarować klejem i posypać piaskiem, kaszą lub ryżem.
Jak widać przepisów na masę solną jest wiele, w zależności od tego co chcemy z niej formować. Z czasem każdy, nabierając wprawy w tworzeniu przedmiotów z masy solnej, modyfikuje i ulepsza przepisy wg własnych potrzeb. Przepisy mogą też być modyfikowane z powodu różnić w gatunkach mąki (gęstość i lepkość masy reguluje się odpowiednią ilością wody). Należy jednak pamiętać, że im więcej wody, tym większe prawdopodobieństwo, że podczas suszenia czy „wypiekania” nasze dzieła popękają.
Masę solną, która zostanie nam po zakończonej pracy można zamknąć w szczelnym naczyniu – np. słoiku) i przechowywać w lodówce – jeszcze przez kilka dni zachowa swe właściwości i będzie się nadawała do dalszego wykorzystania.