Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W naszym społeczeństwie żyje wiele ludzi, którzy dzięki swym umiejętnościom potrafią tworzyć niepowtarzalne dzieła sztuki. Tworzą je z ogromnym zaangażowaniem, pasją, wkładając w to nie tylko swoją pracę ale również serce. Prace wykonane ręcznie, w zaciszu własnego mieszkania mają to do siebie, że są one jedyne w swoim rodzaju. Tutaj nie ma miejsca na hurtową sprzedaż, na obniżenie jakości ze względu na poniesione koszty. Każda osoba, która zajmuje się rękodziełem, dokłada wszelkich stań, aby jej praca była wykonana na jak najwyższym poziomie. Dlaczego? Ponieważ tutaj nie produkuje się hurtowo, ponieważ każdy element, każda rzecz jest prawdziwym dziełem sztuki.

Ponieważ wszystko co wychodzi z rąk takiej osoby musi zadowolić nie tylko samego nabywcę ale również samego wykonującego Osoba, która tworzy różne dzieła nie odda pracy, która jest jej zdaniem nieudana. Dba o każdy element wykonania począwszy od dokonania wyboru materiałów po wykończenie. Jeśli zatem tyle pracy, nakładu i czasu wymaga wykonanie przedmiotu czy możemy liczyć na docenienie rękodzieła na dzisiejszym rynku? Czy w dobie kryzysu, liczenia się z każdym groszem, możemy rzec z ręką na sercu, że taka forma pracy jest doceniona, opłacona i warto tworzyć więcej? Nie. Nie można tutaj liczyć na docenienie ogółu społeczeństwa, a jedynie na pojedyncze egzemplarze. Ludzie w dzisiejszych czasach tak przyzwyczaili się do hurtowych sprzedaży, niskich cen, że nie potrafią zrozumieć cen rękodzieła. Nie dostrzegają bądź też nie chcą dostrzegać tego, ile kosztuje wykonanie każdego elementu, jaki tu jest włożony wysiłek, precyzja, dokładność. Większość chce otrzymać coś ładnego, niepowtarzalnego jak i taniego. Dzisiaj rękodziełem zajmuje się stosunkowo wielu ludzi, niestety niewielu się tym chwali, obawia się obrażania przez otoczenie, a nawet wykluczenie. Każdy bowiem oczekuje innego traktowania, sprzedaży po atrakcyjnej cenie, zapominając, że ma do czynienia z prawdziwym dziełem sztuki. Nikt nie chce być niedocenionym, ale niedocenianie większość ma w krwi i przychodzi to w sposób bardzo naturalny.

Zatem pamiętajmy że każda rzecz, która wychodzi spod ludzkich rąk, wykonana w 100% własnym nakładem pracy, bez wykorzystania maszyn jest nie rzeczą, nie produktem. Jest dziełem sztuki. Czas docenić każdy element pracy bowiem jest to docenienie nie tylko umiejętności, pracy, ale przede wszystkim docenienie człowieka. Człowieka, który chciał to wykonać i zrobił to całym sercem, dla innych ludzi.

Leave a comment