Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Prezenty i ozdoby świąteczne zawsze kojarzą się z wspaniałą atmosferą Bożego Narodzenia. Wprawdzie wszędzie możemy kupić gotowe ozdoby, ale nic nie zastąpi własnoręcznie wykonanych dekoracji. Co możemy przygotować? Jakich materiałów do szycia użyć? Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią podejmowanie decyzji.


Po pierwsze – co możemy uszyć?


Najłatwiejsze do uszycia są proste formy: świąteczne zasłony, obrusy lub bieżniki. W podstawowej wersji nie wymagają dodatkowych ozdobnych obszyć – wystarczy odmierzyć tkaninę i obszyć brzegi. Do tego celu najlepiej użyć tkanin o wyraźnym świątecznym motywie – wszelkie materiały o wyraźnym nadruku w choinki, renifery i gwiazdki podkreślą świąteczny charakter wnętrza.
Nieco trudniejsze są przedmioty przestrzenne. Po skrojeniu elementów wystarczy je zszyć, a jeśli chcemy nadać im formę przestrzenną – wypychamy np. ścinkami lub watą. Małe ozdoby typu gwiazdki, stroiki poszewki na poduszki czy też świąteczne skarpety na prezenty mogą stanowić piękny, świąteczny akcent. Najlepszym wyborem będzie materiał do szycia w typowo świątecznym kolorze – np. czerwoną lub zieloną bawełnę z nadrukiem w śnieżynki czy choinki.
Jeśli nasze umiejętności krawieckie są nieco większe, możemy uszyć świąteczne fartuszki do kuchni lub pokrowce na krzesła. Takie ozdoby wymagają więcej czasu i materiału, ale w przypadku ozdób na krzesła efekt będzie spektakularny – goście nie spodziewają się świątecznych wzorów na tak dużych powierzchniach.


Po drugie – z czego szyjemy?


Przede wszystkim z naturalnych tkanin – najlepsza będzie drukowana bawełna. Gładki materiał, odporny na wielokrotne pranie, wykrochmalony i wyprasowany nabiera odświętnej formy. Obrusy, bieżniki czy zasłonki posłużą nam zapewne przez długie lata, ciesząc oko zarówno gospodarzy jak i gości. Gama kolorystyczna materiałów do szycia jest szeroka: od spokojnych odcieni bieli i szarości w stonowane, czasem wręcz symboliczne, linearne wzory poprzez wyraźne motywy świąteczne na neutralnym tle, aż po soczystą czerwień i zieleń bogato zdobioną wyraźnym nadrukiem. Wszelkie projekty można wykończyć futerkiem (idealnie imitującego śnieg) czy też ozdobnym tiulem – wybór zależy od preferowanego stylu ozdób.


Ozdoby to jedno, a co z prezentami?


Własnoręcznie uszyty obrus czy świąteczny bieżnik świetnie nadają się na prezent. Jeśli wolimy mniejsze przedmioty, możemy uszyć np. rękawice kuchenne, a nawet komplet świątecznych ściereczek do naczyń. Na pewno ucieszą osobę obdarowaną – przedmiot wykonany specjalnie dla kogoś bliskiego, będzie niepowtarzalny, a dzięki temu bardzo cenny. Jeśli wolimy kupić prezent, zawsze można go zapakować we własnoręcznie uszyty ozdobny woreczek związany wstążką.


A jeśli nie umiemy szyć?


Jeśli igła i nitka nie są naszym sprzymierzeńcem możemy przygotować ozdoby świąteczne bez szycia takie jak np. materiałowe bombki. Do ich wykonania wystarczy kawałek materiału w świąteczne wzory, gazeta i wstążka. Materiał tniemy na kwadraty, a z gazety formujemy kule – będą stanowić wypełnienie dla materiałowej bombki. Na koniec kule owijamy tkaniną i związujemy wstążką – wstążkę pozostawiamy dłuższą, żeby można było powiesić ozdoby w dowolnym miejscu.
Materiał do szycia w świątecznych wzorach może stanowić bazę dla wielu pięknych ozdób, a ich przygotowanie samo w sobie jest świetną zabawą.

 

1 Comment

Leave a comment