Dla wielu z nas wypoczynek na Bali staje się przede wszystkim szansa na poznanie fascynującej kultury oraz niezwykłej sztuki. Na rajskiej wyspie te dziedziny życia zajmują bardzo ważne miejsce, a ogromne zainteresowanie nimi nie powinno dziwić. Balijskie rękodzieło to jedna z tych form sztuki, którym turyści wypoczywający na wyspie poświęcają bardzo dużo uwagi. Jakie pamiątki są tu uznawane za najciekawsze?
W kamieniu i w drewnie – balijska rzeźba dla każdego
Rękodzieło na Bali to przede wszystkim piękne rzeźby, z którymi można się spotkać niemal na każdym kroku. Rzeźby w drewnie już dawno podbiły świat, choć i kamienne figurki cieszą się na tej wyspie sporym powodzeniem. Wiadomo, że ta forma sztuki ma na Bali długą tradycję, a jej początki są związane z urządzaniem rezydencji dawnych władców. Do dziś współczesne budynki zadziwiają takimi dekoracjami, jak ozdobne drzwi czy dekoracje okienne, które najlepiej świadczą o roli tej formy rękodzieła w balijskiej tradycji. Kamienne rzeźby były i są ważnym elementem wystroju nie tylko bogatych rezydencji. Można się z nimi również spotkać w świątyniach. Głównym tematem są tu bóstwa i demony, nie brak też ciekawych przedstawień miejscowych bohaterów. Od XX wieku ważną rolę na wyspie zajmuje i ta rzeźba, która skupiła się na codziennym życiu człowieka. Oryginalne i piękne figurki z drewna lub kamienia tworzą na tej wyspie wyjątkowo ciekawe kolekcje, a zachwyt turystów nad takimi dziełami sztuki jest całkowicie uzasadniony.
W świecie niezwykłych tkanin
Rękodzieło na Bali związane jest też z tkaninami. Tkaniną, z którą wyspa ta kojarzona jest najczęściej, jest batik. To płótno, które zostaje zafarbowane w dość specyficzny, nierównomierny sposób. Popularne są tu również jaskrawe, kolorowe tkaniny, które przyciągają uwagę nie tylko swą kolorystyką, ale i wzornictwem. Na wyspie popularna jest też tkanina znana jako ikat, służąca Balijczykom przede wszystkim do produkcji odświętnych ubrań. Jest ona droższa od batiku, a jej cechą charakterystyczną jest bardzo ciekawe wzornictwo. Inną tkaniną, z która można się spotkać na Bali, jest geringsing. Taka tkanina cieszy się opinią materiału świętego, który ma chronić swego właściciela przed wrogami oraz przed chorobami. Z tej tkaniny powstają wyjątkowo ważne stroje, które zakłada się na czas trwania uroczystości religijnych.
Wyspiarska biżuteria
Rękodzieło na Bali jest również bardzo dobrze reprezentowane przez wyroby ze srebra i złota. I ta forma sztuki, podobnie jak to było w przypadku rzeźby, zaczęła się rozwijać na królewskim dworze. Ozdoby ze srebra i złota pozwalały możnym mieszkańcom wyspy na podkreślenie swego statusu oraz na wyróżnienie się z tłumu. Dziś biżuteria artystyczna cieszy się na wyspie bardzo dużą popularnością, a turyści mogą podziwiać wiele wyjątkowych dzieł. Gdzie warto się wybrać w poszukiwaniu najciekawszych pamiątek tego typu? Z ciekawych wyrobów ze srebra słynie wieś Celuk, z kolei najpiękniejszą biżuterię ze złota można znaleźć we wsi Kamasan.
Rękodzieło na Bali to wyjątkowe dzieła sztuki i pamiątki, które turyści chętnie zabierają ze sobą do domu. Zachwycają one swą formą i nieco egzotycznym charakterem, który pozwala nam szybko przywołać najpiękniejsze wspomnienia z wakacji spędzonej na tej niezwykłej wyspie.